Praktisk – Bloom – festival om natur & videnskab

Søndermarken 25. - 26. maj 2019

Kontakt

Festivalleder: Svante Lindeburg
svante@goldendays.dk
(+45) 26 20 93 98

Projektleder: Julie Thaning Mikines
julie@goldendays.dk
(+45) 27 59 39 11

Programlægger: Steffen Krejberg Knudsen
steffen@goldendays.dk
(+45) 27 63 35 61

Bloom School projektmedarbejder: Esther Elmholt
esther@goldendays.dk
(+45) 50 40 78 02

Pressekontakt og musikbooking: Eva Laksø Jensen
eva@goldendays.dk
(+45) 40 47 16 43

Frivilligkoordinator: Emilie Ulrikke Deela
emilie@goldendays.dk
(+45) 71 78 48 64

Produktionskoordinator: Tine Jespersen
tine@goldendays.dk
(+45) 28 59 25 41

Frivillig

Du kan blive frivillig på Bloom. Blooms gode hold frivillige er helt afgørende for, at Bloom bliver en god oplevelse for vores mere end 10.000 festivalgæster og flere end 80 talere.

Som frivillig på Bloom får du ansvar og mulighed for være en del af Danmarks største festival om natur og videnskab. Vi åbner for tilmelding til at blive frivillig til Bloom 2020 i begyndelsen af det nye år.

Billetter

Bloom er en gratis festival, men ved deltagelse i enkelte arrangementer kræver det køb af billet på forhånd.
Her på siden vil disse arrangementer løbende blive sat til salg.

Billetter kan købes her.

Mad og drikke

Der er rig mulighed for at kunne købe mad og drikke på festivalen. Madhuset Entrée står for maden.

Morgenmad: Il Buco-croissanter og kanelnegle samt friskpresset juice og kombucha.

Frokost og aftensmad: Madhuset Entrée serverer burgere, bowler og tacos, som kan laves i både vegetariske og veganske udgaver.

Is: Østerberg Icecream serverer is.

Vin: Rosforth & Rosforth stiller op med en naturvinbar.

Cocktails: Vang & Bar serverer friske cocktails

Øl og vand: Det er selvfølgelig også muligt at få en helt almindelig fadøl eller vand fra Carlsberg i Owl Bar, hvor der er 10% rabat, hvis du donerer til Bloom. Læs mere om donationer her.

Opdateringer

Programmet bliver løbende opdateret med forbehold for ændringer. Du kan følge med her på siden og på www.facebook.com/bloomfestivaldk.

Regnvejr og pladssikring

Selvom uheldet er ude og det regner, bliver hele Blooms program gennemført.

Scenerne Summer, Spring og Academy er overdækkede, hvilket dele af festivalpladsen også er.

Tag gerne praktisk tøj på.

Kort

Du kan se et kort over festivalpladsen her.